jak wybrać doradcę kredytowego

Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego?

Tak, artykuł może wydać Ci się trochę tendencyjny – sama jestem bowiem ekspertem kredytowym. Moje zdaniem może wydawać Ci się więc szalenie nieobiektywne. Możesz pomyśleć, że chcę Ci radzić, jak wybrać doradcę, a tak naprawdę chcę Cię namawiać, żebyś wybrała/wybrał mnie.

Nie po to jednak piszę ten artykuł, zaufaj mi. Chcę jedynie Ci wskazać na co powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę. Wiem z opowieści moich klientów, na co oni nie zwrócili uwagi przy wyborze doradcy, czym potem się ze mną podzielili.

Po drugie, pisząc ten artykuł wcale nie mam zamiaru przekonywać Cię, że jestem najlepsza. Wcale nie jestem i doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Jestem przekonana, że spore grono moich kolegów i koleżanek po fachu, mających taki sam długoletni staż pracy przy kredytach jak ja, ma podobny lub nawet większy zasób wiedzy niż ja, i być może wiedzą to, czego ja nawet nie jestem świadoma.

Ponadto uważam, że oprócz wiedzy liczą się inne atrybuty – uprzejmość, zaangażowanie, determinacja w działaniu. A może przede wszystkim posiadane relacje z odpowiednimi osobami. To raczej te cechy ostatecznie decydują o tym, którego doradcę wybierają klienci.

Zapraszam więc do czytania artykułu, gdyż wskazówki tu zawarte wynikają z praktyki i doświadczenia – mojego i moich klientów.

A więc: jak wybrać dobrego doradcę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze eksperta kredytowego?

1. Sprawdź wiarygodność pośrednika

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy w sieci. Łatwo jest więc sprawdzić, kto jest kim, prawda?

Co więcej, media społecznościowe uznawane są za potężną siłę i sposób na wykreowanie swojej firmy. Ekspert kredytowy, który nie ma nic do ukrycia i który nie wstydzi się swojej profesji, z pewnością mówi o tym na swoich kanałach. Albo zaczyna w nich o tym mówić – jak ja. Odszukaj więc go i jego firmę na Facebooku, Instagramie czy Linkedin. Poczytaj, co publikuje i zdecyduj, czy treści, które zamieszcza, pasują do Ciebie.

Są osoby, które unikają wszelkich portali społecznościowych – ale takie osoby też można odnaleźć w sieci. Mamy rejestry przedsiębiorców – CEIDG, wyszukiwarkę REGON, można sprawdzić, czym zajmuje się firma w wyszukiwarce KRS. Poza tym taka osoba, która unika Internetu, z pewnością stosuje inne metody promocji – warto wtedy odwiedzić ją osobiście w biurze, sprawdzić, jak i gdzie pracuje.

2. Wyszukaj pośrednika w rejestrze pośredników kredytowych

Niewiele osób spoza branży o tym wie, ale istnieje coś takiego jak Rejestr Pośredników Kredytowych prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Każdy, kto zawodowo zajmuje się sprzedażą kredytową i prowadzi własną działalność gospodarczą – powinien widnieć w danym rejestrze. Np. mój indywidualny numer to RPK031608.

Często też na stronach, które prowadzą eksperci kredytowi, można odnaleźć wspomniany numer z Rejestru Pośredników Kredytowych. Warto na niego zerknąć i sprawdzić wiarygodność, aby mieć pewność, że zaczynasz współpracę z osobą do tego uprawnioną.

3. Zapytaj znajomych, kogo polecają

Bardzo długo miałam przekonanie, że temat kredytów jest tematem wstydliwym dla klientów i niekoniecznie rozmawiają o tym ze swoimi znajomymi czy rodziną.

Moje przekonanie zmieniło się, gdy z biegiem czasu zaczęli kontaktować się ze mną ludzie z tak zwanego polecenia.

Przede wszystkim dla mnie to najmilsza informacja zwrotna. Polecenie oznacza, że z danym klientem wykonałam dobrą robotę i jest on z moich usług na tyle zadowolony, że polecił mnie innej osobie. Po drugie polecenie ułatwia mi pracę – łatwiej mi wtedy nawiązać kontakt z takim klientem.

Z Twojej strony sprawa jest również dla Ciebie korzystna. Jeśli Twój znajomy korzystał z kredytu i wspominał Ci o tym wcześniej – spytaj go, z czyich usług korzystał. Kto pyta, nie błądzi, jak pisano w mądrych księgach.

4. Zwróć uwagę na to, o co pyta doradca kredytowy

Dobry doradca zadaje mnóstwo pytań. Czasami dla Ciebie nieistotnych.

Potrafi jednak powiedzieć, dlaczego odpowiedź na to pytanie jest ważna i wiedzieć, jaka wartość jest przez banki pożądana. Dzięki uzyskanym odpowiedziom dobry doradca potrafi ocenić, jakim jesteś klientem dla banku – modelowym czy tym trochę trudniejszym.

Część zadawanych pytań jest wrażliwa. Stan cywilny, liczba dzieci, wysokość wynagrodzenia. Dane te doradca kredytowy musi jednak pozyskać.

Pamiętaj, że doradcę obowiązuje tajemnica.

Zwróć uwagę jednak na sposób, w jaki sposób doradca inicjuje z Tobą sposób przekazywania informacji. Jeśli spotykacie się w miejscu publicznym – doradca nie powinien w obecności obcych osób prosić Cię o podawanie takich informacji – możesz mu je (a nawet powinieneś!) zapisać na kartce tak, by nikt postronny nie słyszał Twoich odpowiedzi. Jeśli spotykacie się w biurze doradcy jest trochę łatwiej, ale również świadkiem waszej rozmowy nie powinna być osoba trzecia. Jeśli ktoś inny przebywa w chwili obecnej w biurze – doradca powinien zapewnić wam warunki do swobodnej i bezpiecznej wymiany informacji.

5. Sprawdź, czym ekspert kredytowy zajmuje się zawodowo przede wszystkim

Znam wiele osób zajmujących się kredytami przy tak zwanej okazji.

Zresztą mamy takie czasy – nie należy skupiać się tylko na jednej dziedzinie – czasy pandemii bowiem tych, którzy skupiali się tylko na jednym zajęciu, mocno nieprzyjemnie zaskoczyły. Dlatego warto ustalić, czym pośrednik zajmuje się przede wszystkim i czy są to kredyty. A jeśli kredyty, to warto wiedzieć, w jakich się specjalizuje.

Przykładowo ja jestem przede wszystkim ekspertem kredytowym – a szczególnie bliskie są mi kredyty firmowe i hipoteki. Natomiast przy okazji zajmuję się: uporządkowywaniem BIKu, układaniem finansów osobistych i ubezpieczeniami.

Chcę Ci podkreślić, że fakt, iż ktoś nie zajmuje się kredytami jako główną działalnością nie oznacza, że źle dobierze Ci ofertę albo źle doradzi. W takiej sytuacji warto jednak moim zdaniem uzyskać poradę dodatkowo u kogoś, kto zajmuje się kredytami na co dzień.

6. Spytaj, z jakimi instytucjami współpracuje ekspert

Im większy wybór instytucji, z którymi współpracuje ekspert, tym większa szansa na spełnienie Twoich oczekiwań i najlepszy dobór oferty. To takie proste, a jednak z doświadczenia wiem, że klienci mało kiedy o to pytają. Często klienci – idąc do niezależnego doradcy kredytowego czy ubezpieczeniowego – z góry zakładają, że posiada on pełną ofertę. Nie zawsze jest to z różnych przyczyn zgodne z prawdą.

7. I ostatnie… trochę może nieoczywiste: słuchaj swojej intuicji

Nie byłabym sobą, gdybym tego punktu nie napisała i jeśli już z samego tytułu wydaje Ci się trudny – możesz go zignorować. Ja jednak uważam, że oprócz powyższych wymienionych przeze mnie rzeczy, warto również wrócić uwagę na elementy, które w pierwszej chwili wydają się nieoczywiste dla Twojego umysłu, a jednak istnieją.

Każdy człowiek przy każdym działaniu kieruje się intencją. Jeśli spotkasz na swojej drodze doradcę, który kieruje się nieczystymi intencjami – a Ty intuicyjnie to czujesz – powinnaś/powinieneś posłuchać swojego przeczucia. Natura obdarzyła nas wieloma zmysłami, również tym szóstym – zwanym intuicją. Jeśli masz rozwinięty ten zmysł, to wiesz, o czym mówię i apeluję do Ciebie: w sprawach finansowych intuicja też jest ważna! Jeśli w rozmowie z doradcą wszystko na pozór wydaje się w porządku, ale jednak czujesz nienamacalne „coś”, co Ci nie pasuje – warto posłuchać swojego przeczucia i skonsultować swoja sprawę jeszcze z innym pośrednikiem.

Te 7 powyższych punktów oczywiście nie wyczerpują tematu, wierzę jednak, że gdy zwrócisz uwagę na powyższe tematy – ograniczysz ryzyko pomyłki. Korzystaj więc. Przy decyzjach kredytowych pomyłka może Cię bowiem trochę, ale dosłownie kosztować.