Ty, Twoje otoczenie i podejście do finansów

Twoje otoczenie – a Twoje podejście do finansów – czy mają coś wspólnego? Na pozór nie, a jednak bardzo ważne jest to, kim otaczamy się na co dzień.

„Jesteś wypadkową 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu” – Jim Rohn

Jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej swojego czasu – zapewne nie jest Ci obce to stwierdzenie, a jeśli nawet wcześniej tego nie słyszałaś/nie słyszałeś – to zapewne zgodzisz się z tą opinią. Z kim się zadajesz, takim się stajesz – mówiła mama, gdy zaczynałaś znajomość z nieodpowiednim według niej chłopakiem/dziewczyną. Miałaś/miałeś tak?

W Internecie można znaleźć bardzo dużo materiału poruszającego ten wątek – wpływu najbliższego otoczenia  na nas samych.  Bardzo ważne jest to, kim się na co dzień otaczamy i to, jak bardzo ludzie, z którymi przebywamy najwięcej czasu, wpływają na nasze nastawienie do życia, do pracy, do świata. Skoro stajemy się podobni do ludzi, którzy nas najczęściej otaczają, dobrze jest świadomie wybrać, kto powinien się znajdować w naszym otoczeniu.

Gdy poszukasz w sieci trochę dłużej, znajdziesz ciekawe ćwiczenie couchingowe, które świetnie pomaga w wyznaczeniu sobie priorytetów i otwiera oczy na to, jak bardzo nasi bliscy wpływają na nasze poglądy. Na czym polega to ćwiczenie? Na kartce papieru wypisujesz imiona pięciu osób, z którymi statystycznie spędzasz najwięcej czasu, po czym decydujesz, czy dana osoba działa na Ciebie negatywnie czy pozytywnie. Czasem takie uświadomienie sobie negatywnego wpływu niektórych osób na Twoje samopoczucie i ograniczenie kontaktów z tą osobą może diametralnie wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia. Uwierz mi, sama niedawno odkryłam, jak niewielka, ale świadomie dokonana przeze mnie zmiana wpłynęła na wejście mojego życia na wyższy poziom.

Sporządzając daną listę podejmij decyzję – czy dalej chcesz przebywać w towarzystwie osób, co do których uznałaś, że wywierają na Ciebie negatywny wpływ. To bardzo ważne dla Ciebie, abyś otaczała/otaczał  się ludźmi inspirującymi, ambitnymi, pozytywnie nastawionymi do życia, zamiast ludźmi wiecznie posępnymi, narzekającymi na świat i zrzucających winę za wszystko na innych.

Nie inaczej działa zasada najbliższego otoczenia w stosunku do finansów i dzisiaj chcę poruszyć właśnie ten temat w nawiązaniu do finansów osobistych i naszego nastawienia do pieniędzy ogólnie.

skarbonki

Bardzo ważnym czynnikiem naszego sukcesu finansowego jest otaczanie się ludźmi, którzy mają przede wszystkim pozytywne relacje z pieniędzmi. Jeśli w Twoim otoczeniu znajdują się ludzie, którzy wiecznie narzekają na swoją sytuację finansową, wszędzie widzą tylko czarne chmury, a tych, którym się „udaje” odnieść sukces finansowy – uznają za cwaniaków lub krętaczy – uwierz mi, ty sama/sam nie zajdziesz daleko.

Jeśli osoby, z którymi przebywasz najwięcej, nie mają jasno postawionych celów i do nich nie dążą, krytykują wszystko – tacy ludzie będą podcinać Ci tylko skrzydła i daleko nie zajdziesz.

Jeśli Twoje najbliższe otoczenie to ludzie, którzy nie mają uporządkowanej sytuacji materialnej, osoby, które nie zarządzają świadomie pieniędzmi i  zbyt nieodpowiedzialnie podchodzą do spraw finansowych i przyszłości – zaufaj mi: nie jest to odpowiednie otoczenie dla Ciebie.

Skoro czytasz ten artykuł zakładam, że jesteś osobą, której zależy na budowaniu swojej stabilności finansowej i bezpieczeństwa. Prześledź więc swoje najbliższe otoczenie pod kątem relacji z pieniądzem i podejścia do finansów. Zadaj sobie pytanie – czy chcesz być taki jak oni? Zadaj sobie pytanie, czy te osoby osiągnęły to, co ty chciałabyś/chciałbyś osiągnąć? Otaczaj się ludźmi, którzy wypracowali to, do czego ty dążysz – bezpieczeństwo finansowe, stabilność, zerwanie z długami.

Rozumiem i wiem, że często niełatwo – ot tak, zerwać kontakty z pewnymi osobami. Często możemy bowiem być w pewien sposób uzależnieni od danych osób. Sam jednak fakt uświadomienia, jaki dane osoby mają na Ciebie wpływ spowoduje, że świadomie zaczniesz dokonywać innych wyborów – lepszych dla Ciebie. Zaczniesz świadomie kształtować swoje nastawienie do pieniędzy, zaczniesz zarządzać swoimi finansami osobistymi, odbudujesz swój mindset finansowy. Najtrudniejszy jest pierwszy krok – zdefiniowanie negatywnych wzorców i ograniczenie kontaktów z nieodpowiednimi osobami. Jednak jeśli go zrobisz i – zaczniesz świadomie kształtować swoje własne podejście do tematyki finansowej – wejdziesz na właściwą ścieżkę!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie zmiany podejścia do finansów, w walce z niewspierającymi Cię schematami i przekonaniami – pamiętaj, że w tym zakresie mogę służyć Ci pomocą. Jestem trenerem finansowym i ekspertem kredytowym  – zapraszam Cię na konsultację indywidualną – zawodowo udzielam wsparcia w procesie odzyskania kontroli nad finansami osobistymi.